מהי תביעה קנטרנית ?

‎28/08/09‎

דף הבית
למעלה

 

 
מהי תביעה קנטרנית  ?

לעיתים רבות קיים אצל התובע הפוטנציאלי חשש מפני המערכת המשפטית, כיוון שהתובע הפוטנציאלי אינו בקיא בסדרי ניהול התביעה, בסכומים המקובלים וכיו"ב.

חלק מן החשש הוא להיתפס כתובע עקשן המסגל לעצמו "פרנציפים" שעלולים להיתפס על-ידי השופט היושב בדין בתור קנטרנות, או קטנוניות.

גם בתי המשפט עצמם חלוקים בדעה מהי תביעה קנטרנית (מבחינת הסכום) ולהלן אביא פסק דין וערעור שהוגש עליו אשר ימחישו טוב יותר את הקונפליקט בעניין.

פסק הדין הראשון ניתן על ידי בית המשפט לתביעות קטנות בירושלים. בית המשפט קיבל תביעה של אליהו דיאס נגד חברת טמפו אשר סירבה לקבל לידיה בקבוקי בירה ריקים ולהשיב לדיאס את דמי הפקדון עבורם בסך של 24 ש"ח.

בית המשפט לתביעות קטנות דחה את תביעתו של דיאס להוצאות ולעוגמת נפש וזיכה ופסק לדיאס את הסכום של 24 ש"ח בלבד.

פסיקה זו יש בה כדי לפגוע בתובעים העומדים על זכותם למען כלל הציבור, שכן סירובה של טמפו להשבת דמי הפקדון לא פגע רק בדיאס אלא בכל הציבור שביקש להחזיר בקבוקים בתמורה לדמי פיקדון. למרות שאין מדובר בתובענה ייצוגית, יש משמעות מצננת (Chilling Effect) לפסיקה שכזו הפוגעת בצרכנים אקטיבים שתורמים בעקיפין בעצם עמידתם על זכויותיהם גם לשיפור מצבם של יתר הצרכנים.

למזלנו, מר דיאס הגיש ערעור על פסק דינו של בית המשפט לתביעות קטנות וערעורו התקבל בבית המשפט המחוזי בירושלים אשר קבע:

"הזכות הצרכנית של המבקש היא לקבל תמורה עבור אותם בקבוקים. אין להשקיף על זכות זו של הצרכן כהטרדה, ואין מקום להכביד עליו הכבדת יתר. ההנחה שתביעה של 24 ₪ כי היא טרדנית וקנטרנית היא משוללת יסוד. היא מנוגדת לאופיו של בית המשפט לתביעות קטנות כ"מגן הצרכנים". המשיבה איננה יכולה לנקוט בטקטיקה לפיה תביעות של צרכנים בודדים להשבת סכומים פעוטים מעוררים את זלזולה, ואילו תביעה סיטונאית להשבת עשרות אלפי בקבוקים מעוררת את חשדה (נוכח אירוע הגניבה). צרכן זכאי לקבל יחס הוגן, ראוי וענייני גם (ובמיוחד) אם בקשותיו הן בקשות צנועות."

לאחר מכן פסק לדיאס פיצוי בסכום של 2,400 ש"ח בתוספת 1,500 ש"ח עבור הוצאות משפט וזאת בנוסף לאגרה.

 

האמור ברשימה ובאתר זה הינו אינפורמטיבי בלבד, נועד להקניית ידע בסיסי בסוגיות של צרכנות ואינו מהווה תחליף מכל מין וסוג שהוא לייעוץ משפטי פרטני על-ידי עורך דין בעל הסמכה מתאימה.

 

דף הבית

אתר זה עודכן לאחרונה ב ‎28/08/09‎ כל הזכויות שמורות - אוהד סובול www.sobols.com